top of page

Co to znaczy myśleć "skutecznie" i dlaczego ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie?

Zaktualizowano: 12 sty 2021

👉 Jeśli tu trafiłeś/aś, to zapewne chciał(a)byś dowiedzieć się, co znajduje się pod tajemniczym wyrażeniem „skutecznie myśleć” – czy to możliwe, że naprawdę możemy mieć wpływ na to jak myślimy?


Jedno jest pewne - tym co sprawia, że jesteśmy do siebie tak bardzo podobni, a zarazem tak bardzo różni są myśli. Zobacz. Każdy z nas, z mniejszą lub większą pieczołowitością, do opisywania swojej codzienności używa języka. To fakt, jednak ta staranność w doborze słów nie pozostaje bez znaczenia w tym, jak zostaniemy odebrani. 📌


Wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, które dobrze znasz. Ja wezmę za przykład mój rodzinny Kraków. Oprowadzając po tym mieście niezbyt bliskie nam osoby, przechodząc obok Wawelu, możemy powiedzieć: „Oto piękny zamek, swego czasu zamieszkały przez najwybitniejszego króla Polski, Kazimierza Wielkiego”. Jednak, gdy dalekich krewnych lub dalszych znajomych wymienimy na bliskich przyjaciół, może bardziej pasująca byłaby wypowiedź „No, to jest Wawel, dużo królów tam mieszkało, idziemy dalej?” 🙂


W pierwszym przypadku chcemy się dobrze zaprezentować. Nie chcemy, żeby ktoś pomyślał, że nie znamy się na historii, albo co gorsza, jesteśmy niedouczeni. Przecież to są osoby, których za bardzo nie znamy! W drugim natomiast, zbytnio nam na tym nie zależy. Znamy się dobrze z przyjaciółmi, wiemy jakie mają wady i zalety, dużo razem przeżyliśmy. Po co zatem mamy się wysilać, skoro możemy sobie pozwolić na to… aby być po prostu sobą?


Czy zaskoczę Cię, jeśli powiem, że podobnie jest z myśleniem? W końcu niejednokrotnie w swojej głowie jesteśmy dla siebie najlepszymi przyjaciółmi… ale w innych przypadkach staramy się sprawiać tylko dobre wrażenie, że wszystko jest w porządku.

„Muszę to zrobić”, „Powinienem/powinnam się bardziej postarać”, „Jestem złą osobą” – brzmi znajomo? Zakładam, że każdy z nas nie raz, nie dwa, wypowiedział w swojej głowie któreś z tych zdań. Co więcej, każdy z nas miał ku temu na pewno dobry powód. I ostatecznie każdy z nas poczuł się po tym… źle.


✅ Skuteczne myślenie polega na tym, aby do opisu swojej codzienności używać takich słów, po których nie będziesz czuć się bezradny. Jednocześnie muszą być tak dobrane, aby trafnie opisywały, to co przeżywasz. Inaczej nie zadziałają.


Uwierz mi, nie jest to takie proste, jak może brzmieć. Zmiana myślenia, w tym naszych przekonań, bywa bardzo trudnym zadaniem. I tu ku ułatwieniu tego zadania pojawił się pomysł stworzenia platformy, dzięki której proces ten będzie przyjemniejszy.


Wyobraź sobie punkt startowy, w którym teraz jesteś, oraz punkt końcowy, którym jest poczucie wolności, większa efektywność bądź ulga od cierpienia. Sposobem dotarcia tam jest pojazd, który bezpiecznie przeprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Jednocześnie będzie to pojazd, w którym będziesz miał kontrolę nad tym, jakie funkcje chcesz teraz uruchomić oraz jak szybko ma jechać. 🚙


Tym pojazdem może być projekt Zdrowe Nastawienie, którego autora blog właśnie czytasz. Zdrowemu nastawieniu przyświecają dwa cele: pierwszy to szerzenie wiedzy, dzięki której odkryjesz nowe sposoby na zmianę swoich sposobów myślenia, a przez to będziesz czuł się lepiej na co dzień. Innymi słowy poznasz funkcje i będziesz mógł regulować szybkość Twojej zmiany. Drugi cel to interwencja. Jeśli poczujesz, że będziesz potrzebować indywidualnej pomocy psychologicznej, znajdziesz ku temu możliwość.


Tymczasem wypatruj kolejnych postów, a już wkrótce dowiesz się o wiele więcej o tym, jak możesz wpłynąć na swoje zdrowie i poczucie szczęścia poprzez myślenie.


❗ Nic chcesz nic przegapić? Już teraz daj like fanpage’owi! Jeśli natomiast podobał Ci się ten wpis i widzisz sens w tym o czym piszę, proszę udostępnij go dalej. Daj szansę na zmianę także innym, którzy Twoim zdaniem tego potrzebują.

132 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page